Co jest potrzebne do remontu mieszkania?

Co jest potrzebne do remontu mieszkania? Czy każdy poradzi sobie z remontem mieszkania? Dla laika to trudne zadanie, dla fachowca to czynności, z którymi mierzy się każdego dnia. Zanim zacznie się sporządzać kosztorys, trzeba zdecydować, jakie rodzaje pracy chce się wykonać, co będzie potrzebne do remontu mieszkania. Podczas przeprowadzania i planowania napraw dwa czynniki wpływają na jego wysoki wynik: wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalizm ekipy budowlanej. Czasami wystarczy przeprowadzić niewielki remont i pomalować ściany i sufity. Ale w przypadku gruntownego remontu wiążącego się z rozbiórką ścian, postawieniem ścianek działowych, wyrównaniem ścian gładzią gipsową, wymianą wykończenia podłóg, zamontowania sufitów podwieszanych, mieszkanie zmieni się diametralnie.

Co jest potrzebne do remontu mieszkania?

Nie należy rezygnować z pomocy doświadczonej ekipy budowlanej podczas remontu. Fachowcy przekształcą wszystkie pomysły w ogólną koncepcję, a następnie pomogą je wcielić w życie. Wybór dobrych specjalistów budownictwa nie jest łatwym zadaniem, ale można znaleźć firmę, która zdobyła już wiele pozytywnych opinii. Trzeba porozmawiać osobiście z kierownikiem ekipy, poznać koszty usługi, a jeśli wszystko odpowiada zawrzeć umowę.

Niektóre procesy są zbyt czasochłonne, a samodzielne wykonanie zajmie dużo czasu. Instalację wodno-kanalizacyjną, okablowania, ogrzewania podłogowego lepiej również powierzyć specjalistom. Prace demontażowe wiążą się z powstawaniem sporej ilości pyłu, oprócz okładzin ściennych, podłogowych i sufitowych demontowane będą elementy systemów komunikacyjnych (okablowanie itp.). W razie potrzeby na tym etapie przegrody i ściany są również rozbierane. To zadanie dla fachowców.

Do wykonania remontu mieszkania trzeba się przygotować, przenieść meble z pomieszczeń lub je dobrze zabezpieczyć przed przenikaniem pyłu i zapachu materiałów budowlanych. Do tego celu niezbędna jest folia malarska która doskonale sprawdza się przy zabezpieczeniu wyposażenia całego mieszkania. Do remontu konieczne są materiały budowlane które można zakupić samodzielnie po konsultacji z ekipą budowlaną lub zlecić wykonawcy kompleksową usługę, na którą składa się dostarczenie niezbędnych farb, płytek itd.

Materiały budowlane do remontu mieszkania

Remonty kapitalne i kosmetyczne różnią się nie tylko nazwą, ale także zakresem prac. Co jest potrzebne do gruntownego remontu mieszkania? Aby wyrównać ściany, sufit, podłogę, należy przygotować specjalną zaprawę cementową. Aby to zrobić, trzeba zamówić piasek i cement. Jest to pewien zestaw obowiązkowy, bez którego żaden budynek nie może się obejść. Dodatkowo wylewka jest podstawą i gwarancją płaskiej powierzchni.

Do wyrównania lub ocieplenia podłogi potrzebne będą również inne materiały budowlane, na przykład specjalne gotowe mieszanki. Podłogi samopoziomujące szybko stały się popularne na rynku budowlanym. Ich zaletą jest szybkie rozprowadzanie się po podłodze, samopoziomowanie, a także idealnie gładka powierzchnia.

Mieszanka podkładowa będzie potrzebna na każdym etapie prac: czy to wyrównywanie ścian, czy przygotowywanie powierzchni do nakładania szpachli i tapetowania. Kiedy już zapadnie decyzja o rodzaju prac, trzeba obliczyć powierzchnię. Aby to zrobić, wystarczy pomnożyć obwód pomieszczenia przez wysokość ścian, odjąć powierzchnię okien i drzwi. W przypadku gipsu należy wziąć pod uwagę nie tylko kwadrat powierzchni, ale także krzywiznę ścian. Szpachlówka posłuży do naprawiania uszkodzeń w ścianach i sufitach. Oczywiście niezbędna będzie farba do ścian i sufitów, klej do płytek i oczywiście same płytki ceramiczne na ściany i podłogi do kuchni i łazienki.  

Kolejność prac przy remoncie mieszkania

Korzystając z usług ekipy budowlanej nie trzeba zastanawiać się nad kolejnością wykonywanych prac, ale jeśli chcemy poznać etapy tych czynności otrzymamy dokładny plan. Określając kolejność czynności podczas remontu mieszkania, początkiem będą brudne roboty. Obejmują one: rozbiórka ścian i ścianek działowych, czyszczenie powierzchni ze starych powłok, usuwanie odpadów wielkogabarytowych.

Co jest potrzebne do remontu mieszkania?
Co jest potrzebne do remontu mieszkania?

Prace demontażowe i montażowe: montaż okien i drzwi wejściowych, demontaż starej i montaż nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej (należy wziąć pod uwagę układ i podłączenie instalacji hydraulicznej), wymiana grzejników, wymiana drzwi wewnętrznych, praca z podłogami (ich demontaż i montaż), położenie płytek ceramicznych w pomieszczeniach – łazienka i kuchnia. 

Brudna robota prawie w całości skończona, teraz ekipa przystępuje do wykończenia ścian. W przypadku standardowego remontu mieszkania kolejność kroków jest następująca: gruntowanie ścian, szpachlowanie, szlifowanie, powtarzanie tych kroków, aż do uzyskania idealnego rezultatu. Pomimo dużej liczby nowoczesnych materiałów wykończeniowych, proste malowanie ścian i sufitów jest obecnie dość istotne. Aby farba rozłożyła się na powierzchni idealnie równomierną warstwą, należy postępować zgodnie z technologią przygotowania podłoża i nakładania materiału. Farbę nakłada się wałkiem lub pistoletem natryskowym. Pistolet natryskowy jest wygodny, jeśli obszar jest duży. Ale w mieszkaniach częściej stosuje się wałek.

Mieszkanie jest gotowe, wszystkie systemy bezpieczeństwa podłączone, a zabudowana kuchnia już mieni się atrakcyjnymi frontami. Można przejść do ostatniego etapu: powiesić zasłony, lustra, rolety i przynieść meble. Ustawiając wszystko na swoim miejscu i wypełniając wszystkie punkty tego planu we wskazanej kolejności, otrzyma się idealne mieszkanie, które każdy chciał zobaczyć przystępując do remontu. Odpowiadając na pytanie o to co jest potrzebne do remontu mieszkania, trzeba jednoznacznie stwierdzić, że przemyślany plan działania, wybór sprawdzonej ekipy budowlanej, dobrej jakości materiały budowlane.