Jak odświeżyć płytki ceramiczne?

Jak odświeżyć płytki ceramiczne? Konieczność odświeżenia płytek ceramicznych w łazience lub w kuchni nie pojawia się często, ponieważ ta powłoka jest trwała i mocna. Jeśli na powierzchni płytki pojawią się pęknięcia, fugi zabrudzą się lub pojawią się inne wady, odnowienie starej powierzchni będzie łatwiejsze i bardziej ekonomiczne niż zakup nowych.

Jak odświeżyć płytki ceramiczne poprzez malowanie?

Cechy nowoczesnych kompozycji farb (epoksydowych) pozwalają na nakładanie ich na prawie każdą powierzchnię, a płytki nie są wyjątkiem. Dlatego dziś jednym z ekonomicznych sposobów odświeżenia płytek ceramicznych jest ich malowanie, pełne lub częściowe. Jeśli pomieszczenie jest suche można nawet pomalować płytki kompozycją na bazie wody. W tym celu należy oczyścić powierzchnię z ewentualnych zanieczyszczeń, dokładnie odtłuścić i wytrzeć.

W każdym razie, aby powłoka wytrzymała dłużej, konieczne jest przygotowanie jej do malowania. Płytki należy nieco przeszlifować a jest to łatwe do zrobienia za pomocą szlifierki z dyszą tarczową, na której za pomocą rzepu mocuje się kółko papieru ściernego. Następnie powierzchnia jest oczyszczana z kurzu za pomocą odkurzacza i zagruntowana. Po jednym dniu płytki ceramiczne można malować farbą do płytek, wałkiem malarskim, ponieważ przy użyciu pędzla istnieje duże prawdopodobieństwo powstania pasków. Aby uzyskać wysokiej jakości powłokę, konieczne jest nałożenie co najmniej dwóch warstw farby, po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy. W zależności od intencji artystycznych płytki można malować wzdłuż krawędzi, a także strefować kolorami.

Z pozoru prosty proces, ma wiele niuansów. Przede wszystkim w takich pomieszczeniach jak łazienka i kuchnia należy wybrać farbę do płytek odporną na wilgoć i ścieranie, odpowiednią do prac wewnętrznych. Aby nie naruszać innych przedmiotów lub pomalować tylko części płytki, można użyć taśmy maskującej. Malowanie trzeba rozpocząć od fug, pierwszą warstwę farby nakłada się posuwając wałek raz wzdłuż, a raz wszerz ściany. A następną już w jednym kierunku, to zabezpieczy przed powstawaniem nieestetycznych smug.

Jak odświeżyć płytki ceramiczne za pomocą naklejek?

Innym tanim sposobem na odświeżenie płytek ceramicznych jest naniesienie na ich powierzchnię naklejek. W każdym przypadku konieczne jest odtłuszczenie przedniej powierzchni płytki w celu poprawy przyczepności powłoki dekoracyjnej, ale bez obróbki ściernej. Specjalna folia samoprzylepna z powłoką ochronną idealnie nadaje się do wykorzystania w kuchni. Proces naklejania jest prosty, najważniejsze jest zapobieganie pęcherzykom na powierzchni. Jeśli zostaną znalezione puste przestrzenie, należy je przebić cienką igłą i dobrze wygładzić.

Wykorzystanie ozdobnych naklejek na płytki ceramiczne zapewni ciekawą metamorfozę całego pomieszczenia. Na przykład folia samoprzylepna błyszcząca jest wytrzymała, nie wchłania brudu i jest odporna na zarysowania. Warto wybrać gotowe naklejki z oryginalnymi wzorami lub zdecydować się naklejki z własnymi zdjęciami (personalizowane). Takie elementy ozdobne pokryte laminatem można przykleić na całą ścianę (wzór kafli) lub tylko na kilka płytek (mozaika, motywy roślinne), tworząc niecodzienną dekorację.

Odświeżanie wyglądu płytek ceramicznych poprzez wymianę fugi

Spoiny płytek często szybciej gromadzą brud niż ceramika, mogą powodować rozprzestrzenianie się grzyba w pomieszczeniu. Jeśli brud zostanie wchłonięty zbyt głęboko, czyszczenie fug nie da zauważalnego rezultatu. W takim przypadku lepiej całkowicie je odnowić. Aby nowa warstwa fugi dobrze się trzymała, należy najpierw całkowicie lub częściowo usunąć starą. Aby to zrobić, wygodnie jest użyć noża biurowego lub budowlanego z wąskim ostrzem.

Najpierw trzeba przeciąć spoinę na środku, a następnie wyciąć starą fugę pod kątem z każdej strony. Uwaga: cały proces należy przeprowadzać powoli, aby przypadkowo nie zarysować lub nie uszkodzić powierzchni ceramicznej. Po oczyszczeniu całej przestrzeni między płytkami konieczne jest zastosowanie środka przeciwgrzybicznego. Zapewni to nie tylko trwałość powłoki, ale jest również niezbędne do dalszego bezpiecznego użytkowania płytek.

Procedura nakładania nowej fugi:

  • Powierzchnia przeznaczona do fugowania musi być dokładnie oczyszczona i wysuszona.
  • Rozcieńczyć fugę do spoin w wymaganych proporcjach (zgodnie z zaleceniami producenta), można użyć gotowej pasty.
  • Szeroką szpachelką nanieść mieszankę na przestrzeń między płytkami, lekko dociskając do powierzchni.
  • Wygładzić szwy wąską gumową szpatułką.
  • Zmyć resztki fugi z płytki wilgotną gąbką.

Szwy powinny dobrze wyschnąć w warunkach naturalnych. Zwykle zajmuje to od jednego do pięciu dni, po czym pominięte obszary są korygowane, nadmiar warstwy jest usuwany za pomocą papieru ściernego.

A może tylko wykonać odświeżenie fugi w płytkach ceramicznych?

Odświeżanie fug jest dobrym sposobem na odzyskanie pięknego wyglądu wizualnego płytek ceramicznych. Wystarczy zaopatrzyć się w tak zwane renowatory będące farbami polimerowymi (na bazie żywic), które można nabyć w wielu kolorach. Dzięki zastosowaniu takiego produktu w prosty sposób uda się zmienić kolor już nieefektownej fugi. W niektórych przypadkach wystarczy dobrze oczyścić powierzchnię fug odpowiednim detergentem, po czym wykonać impregnację chroniącą przed pleśnią. Jeżeli to nie pomoże, trzeba będzie zastosować jedną z w/w metod lub położyć nowe płytki na stare.   

Wniosek

Wymienione metody są wystarczające, aby częściowo przywrócić i wizualnie odnowić okładzinę ceramiczną dowolnego pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy jest to kuchnia, łazienka czy toaleta, można wybrać niedrogą technologię odświeżania płytek ceramicznych bez ich wymiany.