Materiały stosowane do ocieplania poddasza

Ocieplenie poddasza odgrywa istotną rolę w termoizolacji budynku. Żeby przez poddasze nie uciekał znaczny procent energii cieplnej, niezbędne jest dobranie odpowiednich materiałów, które posłużą do ocieplenia. Warto dowiedzieć się, jakie materiały termoizolacyjne są szczególnie polecane oraz poznać ich specyfikację.

Najczęściej wybierana wełna mineralna.

Wełna mineralna spełnia dwie funkcje, izolację akustyczną i termiczną. Jest materiałem najczęściej wybieranym podczas ocieplania poddaszy użytkowych. Można ją z łatwością ułożyć we wszystkich trudno dostępnych przestrzeniach i szczelinach, jeśli wybierze się taką o dużej sprężystości. Jest to materiał niepalny, więc stanowi skuteczne zabezpieczenie przed pożarem.

Skuteczne ocieplanie styropianem

Styropian jest lekki i mimo że ma duże właściwości termoizolacyjne, to nie można tego powiedzieć w odniesieniu do jego izolacji akustycznej. Niestety nie zabezpiecza więźby dachowej przed pożarem. Wybierając styropian, który posiada nacięcia, z łatwością można go ułożyć w szczelinach. Wykorzystując go, można skutecznie ocieplić poddasze.

Pianka poliuretanowa, czyli izolacja natryskowa

Pianka jest skuteczną, ale drogą izolacją. Stosując ją, unika się powstawania mostków termicznych. Dzięki swej strukturze wnika w każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Zazwyczaj tego typu izolację stosuje się, gdy więźba dachowa ma nietypowy kształt, z wieloma szczelinkami i załamaniami.

Nie wiedząc, jak ocieplić poddasze, najlepiej zdać się na poradę fachowców. Dokonują oni dokładnych pomiarów i odpowiednio przycinają materiał termoizolacyjny. Stosując wełnę mineralną, która swoją drogą jest materiałem wybieranym najczęściej, warto zostawić kilka cm dodatkowego materiału. Zachowuje on wtedy większą sprężystość i łatwiej wpasować go w szczeliny. Poddasze można ocieplać samodzielnie, ale nie jest to wskazane, jeśli nie ma się w tej dziedzinie doświadczenia. Jeśli materiał zostanie ułożony nieumiejętnie, to powstaną mostki termiczne. Te z kolei wpływają na zmniejszenie właściwości zastosowanych materiałów.

rockwool